Divlji začini


Neke divlje biljke oko nas sjajni su začini za svakodnevna jela. Kako se mogu ubrati u bližoj okolini, čudi da se ne koriste češće u domaćim kuhinjama. Navodimo neke od njih, zajedno sa načinima na koje ih možete upotrijebiti.

Maslačak - Sitno isjeckan se koristi kao dodatak jelima. Ako ga izmiksate u blenderu, jogurtom ili kefirom, dobit ćete fantastičan osvježavajući napitak. Od cijele biljke može da se napravi i salata, od pupoljaka sirup ili med, a korijen može da se priprema kao povrće ili da se isprži i koristi kao zamjena za kafu. Od sušenih listova možete da skuhate čaj.

Žara/kopriva - Najbolji su gornji mladi listovi biljke. Može da se priprema kao špinat ili da se isjecka i koristi za pripremu pesto sosa. Kod nas se često koristi za pripremu uljevaka od žare. Sušeni listovi se upotrebljavaju kao začin ili za pripremu čaja. Vlakna koja žare uništavaju se blanširanjem.

Potočarka - Gurmani vole da oplemene krem supe i sosove listovima potočarke. Može da se koristi kao salata, u kombinaciji s drugim divljim začinskim biljem, ali i sa sočnim voćem. Veoma ukusne su i palačinke sa listovima potočarke.

Srijemuš – Zbog specifičnog mirisa zovu ga i divlji luk. Sitno isjeckani listovi mogu da se pomiješaju s maslacem ili krem sirom, a koriste se i kao dodatak salati. U sosove i supe ga stavljajte pred kraj pripreme da ne bi izgubio aromu.