Grejpfrut


Grejpfrut je biljka iz porodice Rutacea. To je zimzeleno drvo. Lišće je duguljasto, kožasto, eliptično i veoma široko. Plod je veličine od 10 do 15cm. Treba toplu klimu i veliku vlažnost.

Grejp je prava bomba ljekovitih tvari i tvari koje djeluju preventivno. Bogat je vitaminima A i C te manjom količinom minerala poput kalcija, fosfora i kalija. Razlikujemo crveni i bijeli grejp - crveni sadrži pet puta više vitamina A od bijelog. Što se tiče vitamina C, najviše ga sadrži grejp ubran u septembru i oktobru, pa povoljno djeluje na prehlade i groznice. To je agrum bogat bioflavonoidima koji zajedno sa vitaminom C jačaju slabe desni, arterije i kapilare. Uz navedene sastojke, to je voće koje sadrži i mnogo folne kiseline, nužne za rast stanica, stoga je grejp izuzetno važan za djecu i mlade u razvoju.

Grejp ubrzava metabolizam i potiče sagorijevanje masnoća.
Grejp u sebi sadrži brojne sastojke koji vam mogu pomoći u borbi protiv prehlade, spriječiti određene vrste raka i srčane bolesti. Ovo voće sadrži malo kalorija, malo natrija, ali mnogo kalija i enzima koji potiču sagorijevanje masnoća. To što ima malo kalorija, znači da ga možete mnogo jesti bez straha od debljanja. Malo natrija pomaže kod izlučivanja suvišne vode iz organizma. Pojedete li pola grejpa (ili popijete 250 ml soka od grejpa) to može blokirati enzime koji su zaduženi sa pohranu masnoća i ugljikohidrata, te ubrzati način na koji tijelo sagorijeva masnoće, što rezultira mršavljenjem.

Grejp možemo nazvati pravim lijekom za naše tijelo jer pomaže kod tegoba s venama, proširenim žilama, jača imunitet, pospješuje proizvodnju hormona, sprječava infekcije i prehlade, pročišćuje crijeva i stabilizira crijevnu floru, aktivira izmjenu tvari u stanici i rast stanica te pomaže kod snižavanja tjelesne težine.

Voće je koje se može konzumirati na razne načine. Zbog kiselo-gorkog okusa ga djeca, koja bi ga posebno trebala konzumirati, ne vole, ali tu dolazi do izražaja velika količina vode u grejpu pa ga možete istisnuti jer u soku ostaje većina hranjivih tvari. No, ako je sok još uvijek kiselkast, preporučuje se napraviti mješavinu od slađeg soka od naranče i soka od grejpa. Kora grejpa se može skuhati na laganoj vatri za 20 minuta te se taj čaj upotrebljava za liječenje smrzotina jer uspostavlja cirkulaciju krvi do oštećenih tkiva. Gorke sjemenke, osobito njihov ekstrakt, poznat su prirodni antibiotik i antiseptik koji sprječava razvoj bakterija, virusa i plijesni pa se upotrebljava kao konzervans nekih namirnica. Pektin grejpa snižava količinu kolesterola u krvi pa bijelu kožicu ispod kore valja konzumirati, a ne odvajati.

Ništa pretjerano nije dobro pa tako ni konzumacija grejpa. Grejp ili sok od grejpa mogu biti opasni po zdravlje u kombinaciji sa lijekovima jer grejp može pojačati djelovanje lijeka do te mjere da se čini da je bolesnik uzeo prekomjernu dozu lijeka, dok je u drugim slučajevima djelovanjem naringina, tvari koja se nalazi u grejpu, došlo do smanjene apsorpcije lijeka iz krvi. Žene koje koriste kontracepcijske pilule također moraju biti oprezne jer konzumacija grejpa u većoj količini može oslabiti djelovanje pilula.

Recepti sa ovim sastojkom: