Trešnje


Trešnje su izuzetno zdravo voće, njihov sok i meso prepuni su vrijednih tvari. Možemo zahvaliti starim Rimljanima, koji su prvi raširili uzgoj trešnje sve do sjevernih granica svoga carstva, što danas uživamo u ovom sjajnom voću, djeci omiljenom.

Trešnje su jednostavno voće koje mami, u kojem god obliku da nam dođu  u kolačima ili tortama, sladoledu, voćnom jogurtu ili jednostavno svježe ubrane.

Ljekovitost i upotreba
Trešnje sadrže puno vitamina C koji je važan za imunitet i mentalnu svježinu, te folne kiseline koja je bitna za mozak, živce, stvaranje krvi i rast. U njima ima i puno kalcija (za kosti, zube, djelovanje živaca), željeza koje je nužno za stvaranje krvi i disanje ćelija, te kalija koji služi za opskrbu ćelija i koji smanjuje količinu vode u tkivima. Trešnje su odlične za podmlađivanje i njegovanje zdrave kože, pomažu kod smanjivanja tjelesne težine jer neutraliziraju masnoće, smanjuju kostobolju, ublažavaju upale, a pomažu i kod parodontoze. Trešnje pomažu u regulaciji probave i odstranjuju otrove iz organizma. Za puni učinak, jedite oko 250 g trešanja dnevno, u bilo kojem obliku, sedmicu dana. Zanimljivo je da je taj plod na trećem mjestu među voćem po učinku snižavanja LDL kolesterola u krvi, koji je inače faktor koji uvelike pridonosi razvijanju ateroskleroze te uzrokuje srčani i moždani udar.

U svježem stanju trešnje su dobre za otklanjanje fizičke i umne iscrpljenosti. Kisele trešnje brzo djeluju protiv lošeg raspoloženja. Trešnje ne treba jesti prije objeda jer njihova lužnata reakcija koči izlučivanje probavnih sokova, što naročito otežava probavu mesa. Nakon trešanja ne treba piti vodu, a pogotovo pivo ili alkoholna pića.

Savjet: Postoji posebna alatka za vađenje koštica iz trešanja koja se može naći u bolje opremljenim trgovinama posuđem, ali svakim vađenjem koštica (izuzev „pljuckanjem“ iz usta) gubi se znatna količina dragocjenog soka.

Kupovina

Prve trešnje dolaze u mjesecu maju, a puno dozrijevanje doživljavaju između juna i augusta. Preporučuje se kupovina domaćih trešanja, npr. direktno od seljaka koji su ih proizveli, jer takve trešnje najčešće nisu obrađivane štetnim tvarima. Trešnje koje dolaze iz uvoza mogu biti sumnjivog kvaliteta jer znaju rasti na nečistom tlu koje je godinama bilo obrađivano jakim hemikalijama, a dešava se i da ih strani proizvođači obrađuju voskom i smolama kako bi ljepše izgledale, te ih često pršću sredstvima protiv gljivica i plijesni. Najsočniji plodovi su oni tamno crvene boje. Svježe trešnje su sjajne, pune, sa žarkozelenim peteljkama. Nakon što se uberu, trešnje više ne dozrijevaju, pa ih pojedite brzo jer ne mogu dugo trajati. Odstranite oštećene plodove iz zdjele kako ne bi „zarazile“ ostale. Peteljke im odstranite tek prije jela ili kuhanja jer bez peteljki vrlo brzo omekšaju. Gusto upozorenje: Nemojte gutati koštice od trešanja jer one sadrže cijanovodičnu kiselinu, tj. tvari koje bi enzimi u crijevima mogli razgraditi i osloboditi otrovnu cijanovodičnu kiselinu. Jedna-dvije progutane koštice trešnje pak ne predstavljaju problem, čak ni kod djece.

 

Recepti sa ovim sastojkom: