Dobra užina za školarce


Za bezbrižne školske sate, pored naše ljubavi i pažnje,  malim školarcima je potrebna i kvalitetna i dobra ishrana. Prvačići su posebna kategorija školske djece te im treba posvetiti dodatnu pažnju, s obzirom na to da prvi put kreću u školske klupe. To, između ostalog, podrazumijeva zdravu ishranu mališana. Nažalost, većina djece ne doručkuje, pa odlazi ujutro u školu bez energetske rezerve. U školi su pospana, slabije koncentracije, pa otežano prate nastavu. Treba posebno naglasiti da je ne samo važno, nego upravo presudno, da djeca ujutro pojedu biološki punovrijedan doručak. Također, posebno značenje ima školski obrok tj. užina koja treba biti sastavljena od hrane visoke prehrambene vrijednosti. Školska ishrana može biti organizirana u okviru samih škola ili se mi, kao roditelji, možemo pobrinuti da nam djeca tokom školskog odmora uživaju u užinama koje smo im sami spremili.

Školske užine i inicijativa slavnog kuhara Jamieja Olivera
Organizaciju ishrane u školama obično obezbjeđuju same škole za mlađu djecu, a posebno za prvačiće. Kvalitet ove ishrane zavisi od škole do škole i važno je prilikom upisa djece u školu ili na samom početku školske godine provjeriti kako škola obezbjeđuje užine tokom školskih odmora. Kako se i u BiH sve više pojavljuju i privatne škole, sve je više varijacija u kvaliteti ishrane koju škole nude za najmlađe. Obično će se u ponudi naći paštete ili džem namazani na kruh, sendviči sa sirom, pita ili neko pecivo. Vrlo rijetko je voće sastavni dio užine. Ista je stvar i sa povrćem, a pogotovo sa kuhanom hranom. Kuhanu hranu djeca mogu dobiti u nekim školama ukoliko njihovi roditelji plaćaju produženi boravak. Međutim, topli obrok u produženom boravku djeci se poslužuje tokom ručka i rijetko je dio dnevne užine. Slična praksa je i u drugim zemljama Evrope. U Engleskoj i Njemačkoj djeca veoma često jedu hamburgere i pomfrit za užine što se smatra veoma nezdravom ishranom. Iz tog razloga, poznati britanski kuhar Jamie Oliver pokrenuo je akciju mijenjanja dječije ishrane u školama, što je snimala i njihova televizija. Obilazio je škole po Engleskoj i podučavao kuhare u školama da djeci poslužuju zdraviju i kvalitetniju hranu. Posluživao je salate, voće i povrće umjesto hamburgera i pomfrita. Istovremeno, bilo je neophodno djeci približiti novi način ishrane kako bi ga ona zavoljela. Taj projekt se pokazao prilično uspješnim, ali je bio potreban i veći angažman vlade kako bi to zaživjelo u čitavoj Engleskoj. Dok čekamo da se način ishrane u školama poboljša, možemo i sami posvetiti malo vremena i truda užinama naše djece te ih pripremiti kod kuće.

Zašto je užina tako važna?
Pripremanje zdrave užine za djecu obezbjeđuje korisne sastojke za dječiji razvoj, stvara navike zdrave ishrane i pomaže u prevenciji dobijanja viška kilograma u kasnijoj dobi. Višak kilograma je vezan za oboljenja poput srčanih bolesti, dijabetesa i visokog krvnog pritiska, koja se zdravom ishranom mogu izbjeći. Većina užina za djecu trebaju biti sastavljene od voća i povrća, s obzirom na to da većina djece u svojoj ishrani ne jedu preporučenih pet porcija voća i povrća dnevno. Konzumacija voća i povrća smanjuje opasnost od srčanih mana i povećava unos važnih vitamina A i C. Američko
ministarstvo za poljoprivredu izračunalo da jedna dječija užina od voća i povrća košta svega - 25 centi! Istovremeno, porcija pomfrita i hamburger koštaju 69 centi. Znači ne dobivamo samo na kvaliteti već i na cijeni.

Šta je zdrava užina za djecu?
Pogrešna ishrana uzrokuje prekomjernu težinu jer djeci dajemo previše masnoće (pomfrit, čips, gotova ili polugotova jela koja treba samo podgrijati), prezaslađena pića (npr. hladni čaj, gazirane napitke) i premalo voća i povrća. Zdrava užina je razumno odmjerena užina koja treba biti bogata vitaminima i mineralima, da zasiti za duže vrijeme, da ne sadrži previše šećera i masti te da sadrži napitak bez šećera. Zdrava užina treba biti raznovrsna i mora se sastojati od hrane visoke prehrambene vrijednosti.

U zdravu užinu spadaju:
Piće: voda, nezaslađen čaj, voćni sok (razrijeđen vodom).
Voće: jabuke, kruške, grožđe, trešnje, šljive, nektarine,mandarine, narandže, breskve, marelice, bobice.
Povrće: paradajz, mrkva, krastavac, rotkvice, keleraba, celer.
Kruh i krekeri: integralni ili polubijeli kruh, hrskavi kruščić, integralni kreker, vafli od riže.
Mliječni proizvodi: svježi sir i namaz od svježeg sira, jogurt, mlijeko.
Koštuničavo voće: bademi, lješnici, orasi.

Voće je prirodno slatko tako da ga većina djece voli. Može se dati za užinu svježe, ali uz malo truda možemo našoj djeci pripremiti voće i na druge načine. Na primjer, u plastične posude možemo spremiti voćnu salatu ili u dobro zatvorenu hermetičku posudu slatki kompot od voća. Voće iz konzervi ili sušeno voće također su opcije za kreativne roditelje. Pire od jabuka, voćni kupovi i konzervirano voće imaju dug vijek trajanja, prilično su jeftini i zdravi zbog dodatka voćnog soka. Suho voće, pogotovo grožđice, bademi i orasi mogu poslužiti umjesto standardnih grickalica poput smokija i čipsa. Za voćnu salatu dobro je uključiti voće različitih boja kako bi djeci bilo što zanimljivije.

Užina od povrća
Za pripremu užina od povrća možete biti veoma kreativni te isjeckati na komadiće mrkvu, celer, karfiol, brokulu, tikvicu i slično. Sve to spakujte u plastičnu vrećicu, a u posebnu plastičnu posudu ulijte kremu od mladog sira, pavlake ili jogurta, ovisno šta vaše dijete voli. Kombinacija povrća i kreme od sira obezbijedit će vašoj djeci dovoljno vitamina i kalcija za još jedan zdravi
školski dan. I salata može veoma dobro poslužiti. Čak i ako pravite sendviče, potrudite se da stavite u njih nešto od povrća.

Žitarice kao užina
Kako bi ishrana naše djece bila potpuna, moramo uključiti i žitarice. Tu nam mogu poslužiti kifle, somuni, zemičke, kolačići, krekeri i druge omiljene žitarice našeg djeteta. Možete ih napuniti kremama od nemasnog sira ili domaćim paštetama koje ste sami spremili. Naravno, i razne vrste džema mogu poslužiti, pogotovo ako ih vaša djeca vole. Trebali bi izbjegavati masne čokoladne namaze iako su djeci obično omiljeni. Naravno, čokolada je zdrava kad se konzumira umjereno jer obezbjeđuje potrebnu količinu energije.