Mitovi o hrani


Meso uzrokuje rak. Kuhanje uništava vitamine. Određene vrste hrane tope masti. Ovo su samo neki od mitova o hrani koji su se iz ko zna kojih razloga raširili među ljudima.

Neki od njih su besmisleni, ali i opasni, pa krenimo u njihovo razobličavanje.

Određena hrana topi masti - teorija "jedi i mršaj" zasnovana je na pretpostavci da tijelo za žvakanje i probavu određene hrane (jabuka, celer, grejp) troši više nego što ta hrana sadrži kalorija! Iako se neki zaklinju u tzv. dijetu negativnih kalorija, sve su to besmislice: žvakanjem potrošimo desetak kalorija, a ni probava nije nalik radu u teretani.

Kuhanje uništava vitamine - nisu svi vitamini jednako osjetljivi na temperaturu. Neki vitamini, poput vitamina C, termički su osjetljivi, pa je npr. naranču i papriku svakako najbolje jesti sirovu. Međutim, nisu svi vitamini jednako osjetljivi, kuhanjem se čak i povećava apsorpcija nekih tvari: kuhani paradajz sjajan je izvor likopena.

Margarin je zdraviji od maslaca - maslac sadrži zasićene masnoće životinjskog porijekla i, ako ga se jede puno, može povećati LDL holesterol. Međutim, klasični margarin može biti još gori, jer sadrži tzv. transmasnoće koje ne samo da podižu 'zločesti' holesterol (LDL), nego i snižavaju onaj dobri (HDL). 

S godinama se debljamo zbog sporijeg metabolizma - ovo je djelomično tačno, jer se metabolizam nakon četrdesete zaista usporava, ali tek 2-3% po desetljeću života. Poštujući razlike među individuama, naučnici tvrde da ni u najdrastičnijim slučajevima usporenje nikako ne može biti brže od 5% po desetljeću. No, to nije razlog za debljanje, jer debljamo se samo kad više jedemo nego trošimo. Dakle, treba jesti prema stvarnim potrebama, a ako vam je to problem, više se krećite, vježbajte, fizički radite.

Meso uzrokuje rak - neki naučni krugovi pokušali su povezati kulture u kojima se često jede hrana s roštilja s povećanim rizikom od raka. Prepečeno meso treba izbjegavati iz puno razloga, ali ne postoji nijedno istraživanje koje je dokazalo da bi čak velike količine zagorenog mesa pojedene tokom života imale ikakve veze s rakom. Umjerene količine mesa nužne su i zdrave.