Šta je "mufin test"?


Davanje mafina osobama koje imaju rizik od dijabetesa može pomoći u dijagnostikovanju bolesti i njenih ranih simptoma. Testovi za otkrivanje dijabetesa, kao što je smanjena tolerancija na glukozu, provjeravali su da li organizam adekvatno koristi glukozu, vrstu šećera.

U najčešćem testu, poznatom kao oralni test tolerancije na glukozu, osoba ne smije da jede tokom noći, a zatim pije šećerni rastvor dok ljekari bilježe kako organizam reaguje i koliko šećera se zadržava u krvi. Istraživači smatraju da bi ljudi više voljeli da jedu mafine umjesto ispijanja šećernog rastvora, a kolači bi istovremeno ljekarima dali jasniju sliku kako se organizam nosi sa slatkom hranom. Oralni test tolerancije na glukozu zaista nije prijatan i ljudima je često loše nakon njega. Međutim, neki ljekari su skeptični, jer, kako tvrde, postoji mnogo recepata za mafine, dok je glukozni rastvor tačno određen i jasno pokazuje reakciju organizma.

“Stvoriti jedinstveni mafin na cijelom svijetu bio bi veliki izazov”, rekao je dr Vilijam Herman. U studiji je učestvovalo 73 žene između 40 i 50 godina starosti. One su umjesto rastvora dobijale mafin iz lokalne pekare, a mogle su da biraju 3 ukusa - čokoladu, kukuruzni sirup ili borovnicu. Istovremeno je manja grupa od 12 žena bila podvrgnuta standardnom testu sa rastvorom. Pokazalo se da su rezultati u obje grupe podjednako pouzdani, a u prilog mafin testu ide i činjenica da jedan kolačić košta oko 1 dolar, dok je šećerni rastvor čak 5 puta skuplji, kao i to da ne izaziva nikakve stomačne probleme.