Praktični savjeti u kuhinji


- Kotleti će biti sočniji ako ih prije pohovanja nakratko stavite u vodu  koju ste dodali malo octa.

- Povrće treba kuhati u što manje vode i to pokriveno. So se dodaje na kraju kako bi se izgubilo što manje vitamina. Voda od skuhanog povrća može se iskoristiti za supu ili za dodatak u umak.

- Dobro oprani kuhani ili pečeni krompir u ljusci sadrži više hranjivih tvari nego oguljeni krompir. Nije dobro jesti koru od krompira jer je obično poprskana sredstvom protiv klijanja.

- Umjesto praška za pecivo, u kolače možete staviti sodu bikarbonu. Ta dva sastojka nemojte stavljati zajedno jer će  kolač dobiti neugodan okus.

- Ljuskicu s oraha ili lješnjaka ćete lakše ukloniti ako ih prethodno potopite u malo mlijeka.

- Nije dobro ostavljati salatu u vodi duže vrijeme, jer voda izvlači hranjive sastojke.

-  Meso treba naglo oprati i staviti u emajliranu ili porculansku zdjelu, a ne na drvenu dasku jer drvo izvlači sok, a time i hranjive tvari

- Da li su jaja svježa možete provjeriti ako ih stavite u čašu sa slanom vodom. Ukoliko potonu na dno jaja su svježa, u protivnom treba ih baciti.

- Tijesto koje mijesite neće vam se lijepiti za ruke ako ih prethodno namažete uljem ili maslacem.

- Pjenasti maslac dobićete vrlo lako  ako prije miksanja maslac pospete s malo brašna.

- Da biste spriječili širenje neugodnih mirisa po kući, prilikom kuhanja kupusa, kelja i karfiola, umotajte u gazu komad sredine hljeba i ubacite u posudu u kojoj spremate to povrće. Ili u vodu iscijedite malo limunovog soka.

- Brže ćete ohladiti jelo ako posudu s jelom stavite u drugu posudu s hladnom vodom u koju ste stavili kašiku soli.