Zamrzavanje kuhanih jela


Zamrzavanje kuhanih jela
Jela u kojima je krompir ne smiju se zamrzavati, a ostala mogu. Kad smrzavamo povrće, dobro ga je prethodno naglo prokuhati, ali kratko te brzo ohladiti. Poželjno je hladiti ga odmah u hladnoj vodi da bi zadržalo zelenu boju. Jela poput gulaša, paprikaša i pečenja možemo napraviti unaprijed i zamrznuti. No, kod odmrzavanja moramo paziti da se to odvija postupno te kod grijanja ne smijemo previše miješati da se ne bi nešto raspalo. Sva smrznuta (gotova) jela treba obavezno prokuhati.

Kad se prži meso, a kada luk
Meso nije uvijek iste tvrdoće, tj. za pripremu nije uvijek potrebno isto vrijeme termičke obrade. Tako je za nježno meso poželjno prije prepržiti luk jer bi u protivnom moglo biti gotovo prije luka. Također, kad želimo da nam jelo poprimi dobar okus luka, onda je poželjno luk popržiti malo prije. A kod jela koja se duže termički obrađuju (pirjana jela od govedine i žilavijih mesa) luk može biti i svjež, tj. ne mora se prethodno pržiti.
Nemojte nasumice da redajate namirnice u frižideru. Meso, sir i voće treba držati na različitim temperaturama. Da ne biste ugrozili zdravlje i da bi namirnice zadržale lijep okus, neophodno je da poštujete neka jednostavna uputstva za njihovo čuvanje.

Mesne preradjevine treba držati na četiri stepena do šest, umotane u mastan papir. Ako su isječeni, pojedite ih što prije (u roku od dva-tri dana). Ako su u komadu, mogu da traju nešto duže (u prosjeku nedelju-dve).

Svjež sir držite ih u hladnijim dijelovima frižidera, u hermetički zatvorenim plastičnim ili staklenim posudama (ako ste sir kupili zajedno sa surutkom, ostavite ga u njoj). Čuvajte ga najduže pet-šest dana.

Svježe mlijeko
stavite u dio frižidera gdje je temperatura četiri stepena. Tako može da traje šest dana.

Očišćenu ribu treba držati u najhladnijem dijelu (na dva stepena) u zatvorenim posudama. Pojedite je u roku od tri dana. Plodovi mora imaju još kraći rok trajanja (dan-dva).

Oprano i osušeno povrće držite u odgovarajućim ladicama u providnim plastičnim kesama. Najosetljivije je lisnato povrće, koje treba pojesti u roku od dva-tri dana. Čak i povrće koje može duže da se čuva treba pojesti što prije, pošto s vremenom gubi vitamin C i folnu kiselinu.

Voće čuvajte u odgovarajućim fiokama, gdje je temperatura između šest i osam stepeni. Prethodno možete da ga stavite u papirne kese. Pojedite ga u roku od tri-četiri dana.

Meso držite u najhladnijem dijelu (dva stepena) u pakovanju iz samoposluge ili hermetički zatvorenoj plastičnoj posudi. Mljeveno meso može da se čuva najviše jedan dan, ono isječeno na šnicle dan-dva, a meso u komadu tri-četiri dana.

Umake koje ste sami pripremili čuvajte najviše dan-dva i to u najhladnijem delu frižidera, u staklenim ili keramičkim posudama. Ako kupujete gotovo umake, pridržavajte se uputstva na pakovanju. Pošto ih otvorite, pojedite ih u roku od dve nedelje.

Meso za roštilj ne smije biti tek izvađeno iz frižidera, jer bi se moglo dogoditi da iznutra ostane hladno. Namirnice treba da budu sobne temperature.