Mali kulinarski trikovi


Ako novu posudu, još prije prve upotrebe, namažite uljem s njene unutrašnje strane, i to ugrijete, ona će još dugo izgledati kao nova.

Često imamo muke prilikom pranja rendeta. Peremo ga i sa spoljnje i sa unutrašnje strane, ali opet ostane po koja mrvica povrća, limuna ili neke druge namirnice. Evo savjeta: istružite na rendetu jednu kocku šećera i poslije toga ćete lakše oprati.

Često se u posudama, naročito onim u kojima se kuha voda, nataloži kreč. Postoje dva načina da se ovaj ukloni: sipati u posudu malo octa, soli i ljuske od jajeta pa to dobro prokuhati. Ili: sipati malo soda bikarbone i jedan do dva sirova krompira. Također prokuhati.

Tave i vatrostalne posude lako ćete oprati, bez obzira šta ste u njima pekli, ako ih prije upotrebe obložite aluminijskom folijom koju, po upotrebi bacite. Posuđe se lako opere, a kuhinja neće imati neprijatan miris zagorjelog.

Uvijek kupujte banane koje nisu suviše zrele, u svakom slučaju nikako prezrele. Odmah odvojite jednu od druge, jer ih peteljka, na kojoj vise, hrani. Tako možete da ih sačuvate i po dvije sedmice. Naprotiv, ako su zelene, ostavite ih nekoliko dana na peteljci pa ih tek onda razdvojite.
Ako ne želite sitne grudvice u sosu, posolite maslac čim se rastopi, a prije nego što ste stavili brašno. Ovo važi za bešamel i za sve ostale sosove koji se prave s brašnom.

Sačuvaćete svako povrće svježe po izgledu i okusu ako ga poprskate nekuhanim mlijekom. To je naročito praktično ako vam je preostala izvjesna količina koja bi, inače, uvenula i pocrnila i postala neupotrebljiva.

Nije potrebno da zbog nekoliko kapi limunovog soka, koliko vam je potrebno, presječete limun na pola. Probodite ga tankom iglom za pletenje i nacjedite onoliko koliko vam je potrebno.

Presipanje tečnosti iz veće u manju bocu postiže se i bez lijevka na sljedeći način: na grlić veće boce položite jednu olovku (ili dršku od kutlače) pa je nagnite na grlić manje boce sa vrhom olovke upravljenim u nju. Tečnost na taj način klizi niz olovku i manja boca će se bez teškoća napuniti.

Uvijek kada je moguće ocat zamijenite sokom od limuna. Salate i kisele čorbice dobiju ljepši okus, a i zdravije je za želudac.

Kolače koji su se zalijepili za tepsiju lako ćete izvaditi ako tepsiju na trenutak postavite iznad suda u kojem vri voda.

Kada barite povrće, nikada ga ne stavljajte u hladnu vodu, jer hladna voda izvlači iz povrća mineralne sastojke i hranljive materije. Naravno,operite ga pod mlazom vode,ali ga stavite u vrelu vodu i barite. Dobro je da se u vodu doda malo šećera, jer ono tada ima mnogo bolji ukus. Samo se krompir potapa u hladnu vodu!