Opsjednutost zdravom hranom


Iako službeno ne spada u poremećaje u prehrani, ortoreksija može štetiti. Prevelika želja za zdravom hranom lako se može izmaći kontroli. To je predfaza kad sve izgleda normalno i čini se da je sve pod kontrolom, ali prije ili kasnije vodi u neki od poremećaja prehrane. Naime, osobe su opsjednute zdravom hranom i takav način prehrane im je najbitnija stvar u životu. Ortoreksija je složenica grčke riječi „orthos“ što znači ispravan i „orexis“, što znači apetit. Inače, ovaj poremećaj prehrane prvi put je 1997. godine definisao kalifornijski specijalist alternativne medicine Steven Bratman. Radeći kao kuhar i uzgajivač organske hrane u jednoj komuni u New Yorku shvatio je da određeni pobornici zdrave prehrane (vegetarijanci, vegani, makrobiotičari i drugi) vrlo strogo inzistiraju na svojim pravilima ishrane.

Osjećaj krivnje zbog nezdrave hrane
S druge strane, uočio je da ona nekima od njih počinju biti primarna u životu. Tako ortoreksičnim osobama veći dio dnevnih preokupacija s vremenom postaje pitanje „šta i „koliko“ jesti, te koje su posljedice nepravilne prehrane.
Zato dobar dio dana utroše na kupovinu i pripremu hrane, te planiranje zdravog jelovnika par dana unaprijed. Ako pojedu nešto izvan planiranog jelovnika, odmah imaju osjećaj krivnje. Kako njihov koncept zdrave hrane na taj način postaje ekstreman, on jednostavno postaje - opsesija. Mnogi nutricionisti napominju da ne postoji zdrava i nezdrava hrana, nego zdrava i nezdrava prehrana jer je svaka hrana zdrava ako je zdravstveno ispravna. Savjetuju da se posve ne izbacuju cijele grupe namirnica ako za to ne postoje opravdani medicinski razlozi. Dobro je konsultovati se i s dijetetičarem koji će stručno pomoći u postupnom uvođenju izbačenih namirnica.

Izolacija iz društvenog života
Onog trenutka kad društveni i porodični život počinje patiti, jednako kao i zdravlje ortoreksična osoba treba priznati sebi kako ima problem. Poznato je da se hranom ne zadovoljavaju samo prehrambene potrebe, nego i društvene jer se uz nju odvijaju važni međuodnosi s prijateljima i obitelji, kao i poslovni sastanci. Čini se kako ne treba pretjerivati ni sa zdravom hranom jer opsesija može dovesti do poremećaja u prehrani  pa čak i društvene izolacije.