Ishrana u trudnoći


Poruke poput “hranite se zdravo” često izazivaju odbojnost kod većine ljudi naviknutih na brzu, masnu, ili jednoličnu ishranu. Ukoliko ste trudnica i pripadate ovoj grupi, sada je idealno vrijeme da upoznate pravo značenje riječi “zdrava ishrana”.

U trudnoći je veoma važno da se hranite zdravo. To ne znači da treba da prestanete da jedete pečenje ili omiljene kolače, već da takve obroke prorijedite, a da na trpezarijski sto sve češće stavljate povrće, voće, mliječne proizvode, kvalitetne žitarice. Kada jednom steknete naviku da se hranite pravilno, otkrit ćete sasvim novi gastronomski svijet. Međutim, kao što smo rekli, nemojte sebi uskraćivati hranu koju volite da jedete – ukoliko uživate u okusima pite sa mesom, možete je s vremena na vrijeme jesti, ali u normalnim količinama – najvažnija stvar je umjerenost!

Ukoliko ste prije trudnoće imali loše navike vezane za ishranu, konzumiranjem drugačijih obroka dobit ćete na izgledu, bićete bolje raspoložene, a imat ćete i osjećaj da na poseban način vodite računa o sebi.

Šta bi najviše trebalo jesti?
Tokom trudnoće potrebno vam je više energije, više hranljivih sastojaka i za vas, ali i za malo biće koje raste u vama. Na trpezi bi tokom ovih devet mjeseci trebalo da imate razne vrste voća, povrća, morske plodove, legume, cerealije, rižu i pastu – jer oni sadrže malo masnoća ali imaju puno energije, vitamina i minerala. Sve gore navedeno, osim voća i povrća, predstavlja važne izvore proteina. Hljeb, cerealije, riža, pasta, legumi, povrće i voće su takođe i važni izvori karbohidrata.

Jedite umjereno
Piletina, puretina, kvalitetno crveno meso, kvalitetne džigerice, plodovi mora, jaja, mlijeko, sir, jogurt, lješnici, bademi i sjemenje – veoma su korisni zbog proteina, minerala i vitamina. Svi ovi proizvodi, osim mliječnih, su dobri snabdjevači željezom i cinkom, dok se, kao što je to već poznato, u mlijeku, jogurtu, siru itd. nalaze velike količine kalcijuma. Svaka navedena hrana sadrži i određene količine masti koje su takođe potrebne organizmu trudnice.

Šta bi trebalo najmanje jesti?
Za razliku od recimo, maslinovog ulja, većina masnoća, šećer, so i alkohol imaju malu nutricitivnu vrijednost. Mnoga gotova ili polupripremljena jela imaju visok koncentrat masti i šećera, pa bi trebalo da ih izbjegavate. U malim količinama ovakva hrana nije opasna. ali u većim može da izazove zdravstvene probleme.

10 koraka do dobre ishrane

•  Uživajte u raznolikoj hrani.

•  Jedite puno hljeba (bolji je crni hleb) i cerealija, povrće, voće i legume.

•  Jedite hranu siromašnu mastima.

•  Zadržite dobru tjelesnu težinu regulisanjem količine hrane koju unosite.

•  Nemojte piti alkohol tokom trudnoće.

•  Jedite samo umjerene količine šećera i hranu koja sadrži šećerne dodatke.

•  Izaberite normalno slanu hranu.

•  Na vrijeme se brinite o mogućnosti dojenja (pijte voćne sokove i puno svežeg mlijeka).

•  Jedite hranu koja sadrži kalcijum.

•  Jedite hranu koja sadrži željezo.

I na kraju, uživajte u svakom obroku koji jedete, jer on predstavlja pokretačku snagu za razvoj vaše bebe. Ukoliko se budete hranili ispravno, velike su šanse da će vam trudnoća proteći lakše, nego kod žena koje pretjeruju u ishrani vjerujući da bi trebalo da “jedu za dvoje”. Nepotrebni kilogrami stečeni u trudnoći mogu vam biti samo prepreka za lakši porođaj i brži oporavak nakon rođenja bebe.