Zamrzavanje namirnica


Često smo svi u situaciji da želimo uživati u nekim domaćim namirnicama, posebno sa tržnice, cijelu godinu i zato često radije koristim zamrzivače nego da kupujemo, primjerice, paradajz u januaru u supermaketu :) Pripremili smo vam nekoliko korisnih savjeta kako se što kvalitetnije pripremiti za ovakve kuhinjske aktivnosti.

Kakvoća je važna za odabir bilo koje namirnice koju namjeravate spremiti za zimnicu ili zamrzavanje. Dakle, po mogućnosti što svježije ubrane namirnice, sasvim zrele i zdrave.

Priremanje: namirnice dobro operite, te ovisno o tvrdoći, blanširajte ili ostavite sirove. Oprane ostavite da se najprije ocijede, a zatim sasvim osuše. Po potrebi ih prije zamrzavanja obrišite.

Ohladite blanširane ili skuhane namirnice. Za vrućih dana dobro ih je poslije hlađenja na zraku ohladiti i u hladnjaku.

Količine: Unaprijed proračunajte koliko će vam trebati za jednu upotrebu, lako ćete uzeti dva omota ako vam je premalo

Spremajte u posude s poklopcima koje dobro brtve ili u plastičnu vrćicu koju dobro zatvorite ili zavarite na rubu. Plastične vrećice zatvorite vakumirkom. Ako nemate vakumirku ništa strašno, tupom stranom zagrijanog noža  lako ćete zalijepiti rub plastične vrećice.

U staklene posude ne spremajte jer su podložne pucanju pri  niskoj temperaturi.

Obujam većine namirnica te polugotovih ili gotovih jela širi se na niskim temperaturama, pa posude nemojte puniti do vrha jer bi poklopac mogao puknuti ili se jednostavno odvojiti od posude.

Rok trajanja je vrlo bitan jer se poslije isteka tog vremena namirnica može mijenjati, a potom i kvariti.

Naljepnice svakako treba staviti na svaku zamrznutu namirnicu jer kad se zamrznu mnog od njih su teško prepoznatljive. Bilo bi zgodno staviti i datum da biste se mogli pridržavati roka trajanja.

Odmrzavanje je važno jer i o njemu ovisi kakvoća namirnice ili hrane. Izlaganje niskim temperaturama, za razliku od visokih, ne uništava neke od uzročnika kvarenja. Na sobnoj temperaturi ožive bakterije i počinju se množiti.

Neke namirnice mogu se, a to je najbolje, upotrijebiti neodmrznute. Druge odmrzavajte u hladnjaku ili na sobnoj temperaturi. Mikrovalna pećnica pomoći će vam da odmrznete brzo i potpuno.

Ponovno zamrzavanje odmrznutoga se ne preporuča, iz tog razloga je bolje da se hrana zamrzava u manjim količinama.

Eventualno, najbolje bi bilo odmrznutu namirnicu u tom slučaju skuhati, odnosno pripremiti za jelo, pa potom opet zamrznuti.

Odmrznuta jela dobro prokuhajte na visokoj temperaturi. Bolje je na taj način nego u mikrovalnoj. Odmrznuto zgotovljeno jelo nikako ne zamrzavajte nanovo!