Dobro je znati...


Jetrice:
Vrste: Teleća jetra ima neutralan miris i svijetloružičastu boju, a svinjska i goveđa imaju lagan slatkasti miris i tamnije su crvene boje. Svinjska jetra najduže se treba kuhati, ona ima najintenzivniju aromu pa je idealna za pripremu jetrice na kiselo.
Priprema: Za valjuške i domaću tjesteninu najbolja je goveđa jetra. Jetra od peradi je nježnog i blagog okusa, a pileća se jetrica najčešće priprema na gulaš ili na salatu. Goveđe jetrice će biti mekše ako ih prije pripreme 15 minuta ostavite u mlijeku, a da ne postanu tvrda uvijek ih posolite tek nakon pečenja. Pečene pileće jetrice pripremite tako da 250 g mesa očistite od žilica i sitno narežete, pa dodate pirjanom crvenom luku i pečete oko 5 minuta. Jelo na kraju začinite, prelijte kašikom konjaka i pospite usitnjenim bijelim lukom.

Mahune:
Skladištenje: Prilikom kupovine mahune trebaju imati glatku površinu bez mrlja i vidljivih oštećenja, trebaju biti čvrste i pucati prilikom prelamanja. Svježe mahune možete čuvati u hladnjaku oko tri dana, a zapakirane, blanširane i očišćene u zamrzivaču i do dvije godine.
Kuhanje: Mahune se obično pripremaju kao variva, salate i složenci, a potrebno je izbjegavati jesti sirove zelene mahune, jer sadrže otrovni sastojak koji se kuhanjem razara. Kod pripreme mahuna za salate važno je znati da mahune nastavljaju s kuhanjem i kad ih izvadite iz kipuće vode, pa ih uvijek izvadite nešto ranije i prelijte hladnom vodom kako biste zaustavili proces kuhanja. Zelene mahune mogu poslužiti za nadijevanje mesnih i ribljih fileta koji su prethodno umotani u pršut ili slaninu.

Puding:
Puding: Za pripremu pudinga u kalupu koristite svježe punomasno mlijeko, a umjesto 500 ml mlijeka na jednu vrećicu pudinga koristite 450 ml. Puding kojeg ćete istresti na tanjir mora stvoriti kožicu, jer ga ona drži kompaktnim, a prije posluživanja neka odstoji u frižideru barem četiri sata. Za pripremu pudinga u mikrovalnoj pećnici, izmiješajte prah sa 6 kašika mlijeka i brzo umiješajte u ostatak tekućine. Smjesu stavite u vatrostalnu posudu pa kuhajte u mikrovalnoj oko 6 minuta. Izvadite iz mikrovalne i snažno pjenjačom miješajte još dvije minute.
Kreme od pudinga: Ukoliko želite izbjeći stvaranje kožice na kuhanom pudingu, nakon pripreme ih pokrijte prozirnom folijom, a za pripremu krema s maslacem puding uvijek dobro ohladite. Svi sastojci za nadjev od pudinga moraju biti sobne temperature u trenutku kada ih spajate, jer se u protivnom neće dobro povezati, a sadržaj će izgledati užeglo.

Kikiriki:
Kikiriki: Najjednostavnija primjena kikirikija je da ga pospete po salatama, grickate ili dodate krem juhama od povrća i jelima od piletine. Ako ga kupujete u rinfuzi, obratite pažnju da je pokriven zaštitnom folijom, da je zatvoren i da dugo ne stoji, ljuske pregledajte i pomirišite kako biste se uvjerili da nije ustajao. Kikiriki trebate čuvati na hladnom, tamnom i suhom mjestu, a njegovu trajnost možete povećati čuvanjem u zatvorenim posudicama u hladnjaku 3 mjeseca ili zamrzivaču oko 6 mjeseci.
Aromatiziranje prženjem: Za prženje u tavi pogodni su lješnici, bademi, sjemenke suncokreta, kokosovo brašno, pinjoli i sjemenke sezama, a svi plodovi mogu biti cijeli, grubo mljeveni ili sjeckani. Peku se u teflonskoj tavi bez masnoće uz stalno miješanje dok ne dobiju zlatnu boju, a nakon toga se dodaju kolačima, tijestima ili koriste za ukrašavanje. Veće količine možete zapeći i u pećnici na 180°C, a sve orašaste plodove i sjemenke hladite na kuhinjskom papiru.