Kožne alergije


Opis
Osip na koži, upala kože ili neka druga alergijski uvjetovana reakcija. Osjetljivost kože na sapun, sunce itd.

Simptomi
• Osip na koži koji svrbi, ponekad je i bolan, najčešće na vlažnim, toplim udubinama na koži u laktovima, ispod koljena, na stopalima, analnom i genitalnom području.
• Kod određenih vrsta (npr. alergija na sunce),
također i na licu, prsima, rukama ili nogama.
• Zadebljanja kože koja se ljušte, prošarana prištićima i mjehurićima.

Zašto nastaju?

Reakcija na različite alergene, npr. na određene prehrambene namirnice (mlijeko, jaja, pšenica, plodovi mora), odjeću od vune, kozmetička sredstva, sunčevu svjetlost i brojne druge. Kožne alergije često uzrokuju i mikroskopski sitne tvari, kao što je npr. kućna prašina.

Terapija

Najvažnije je pronaći uzrok alergije – što znati biti vrlo teško, jer postoji ogroman broj mogućnosti. Alergija može biti i reakcija na žalost, traumu, konfliktnu situaciju, ili pak intenzivno sunčevo zračenje. Veliku ulogu igra i zagađenost okoliša sve većim brojem hemikalija. U svakom od potencijalnih scenarija, imunitet ne može da se izbori sa tvarima koje izazivaju alergiju, tj. sa njihovim pojedinim sastojcima. Kožnu alergiju mogu izazvati i pseće ili mačje dlake, prašina, određene namirnice, nedostatak hranjivih tvari itd.

Liječenje voćem i povrćem

• Voće i povrće bogato vitaminom C zaustavlja i blokira upalni ciklus alergijskih pojava na koži.
• Vitamin E i visokovrijedne biljne masti (u soji,
grahu, kukuruzu, avokadu, kiviju, sjemenkama, zrnju) štite ćelije kože i time sprječavaju pojavu kožnih alergija.

Ojačajte imunitet

S obzirom da je osnovni uzrok alergije oslabljen imunitet, veoma je važno pojačati vlastiti odbrambeni mehanizam tijela. Treba obratiti pažnju na unos namirnica koje izazivaju alergijsko zakazivanje odbrambenog mehanizma, a to su jaja, mlijeko, ribe, perad, kao i gluten, protein koji se nalazi u žitaricama poput pšenice, zobi i raži.