Zamrzavanje i odmrzavanje


Dubokim zamrzavanjem namirnice ostaju trajnije. Važno je namirnice i gotova jela brzo zamrznuti ("šok zamrzavanje") jer se pri tome najveći dio tekućine u namirnici (na najmanje -30º C) tako brzo zamrzne da se stvore mali ledeni kristali.
Ako temperatura zamrzavanja nije dovoljno niska, stvorit će se veći ledeni kristali koji mijenjaju i uništavaju unutrašnju strukturu namirnice te utječu na izgled i sadržaj hranjivih vrijednosti nakon odleđivanja. Konačna temperatura skladištenja treba iznositi najmanje -18º C.

Savjeti za zamrzavanje
Za "šok zamrzavanje" uključite zamrzivač na najviši stepen zamrzavanja neko vrijeme prije nego što ćete ubaciti namirnice koje treba zamrznuti.
Pripremljeno bobičasto voće također treba brzo zamrznuti ("šok zamrzavanje") tako što ćete ga prethodno poredati jedno pokraj drugog na podložak ili lim. Kad se dobro zamrzne, pakirajte ga tako da odgovara Vašim potrebama i ne zauzima nepotreban prostor.

Zamrzavajte samo svježe namirnice ili svježe pripremljena jela.

Kuhana jela prvo ostavite da se ohlade jer će u suprotnom proces zamrzavanja trajati predugo, a druge zalihe mogle bi se početi otapati.

Materijal za pakiranje mora biti otporan na kiselinu i hladnoću, te ne smije propuštati zrak. Koristite plastične vrećice pogodne za zamrzavanje ili kutije za zamrzivač. Pogodne su i aluminijske posude ili posebno jaka aluminijska folija. Posude moraju imati poklopac koji se dobro zatvara i mogućnost slaganja jedne na drugu.

Visina punjenja posuda ovisi o sadržaju. Posude s namirnicama za zamrzavanje bez tekućine, kao što je npr. povrće, mogu se napuniti do vrha, dok za one s tekućinom, kao što je npr. supa, treba ostaviti oko 2 cm prostora do vrha jer se tekućina tokom zamrzavanja širi.

Označite namirnice koje želite zamrznuti naljepnicom na kojoj ćete napisati sadržaj i datum pakiranja.

Kako bi hladnoća što brže prodrla kroz namirnice, poslažite ih jednu pored druge, a ne jednu preko druge u zamrzivač. Kad se zamrznu možete ih složiti i jednu preko druge.

Uredite zamrzivač pregledno. To će Vam olakšati vađenje i moći ćete brže zatvoriti zamrzivač. Na taj ćete način izbjeći nepotrebno stvaranje leda, a time i često odleđivanje namirnica.

Većinu vrsta povrća blanširajte prije zamrzavanja. To najviše vrijedi za mahunarke i grašak, dok šparoge možete zamrznuti neblanširane. Blanšira se tako da povrće u cjedilu potopite 2 - 4 minute u kipuću vodu pa ga zaronite u ledenu vodu zbog hlađenja. Prije zamrzavanja dobro ocijedite.

Namirnice začinite tek nakon odleđivanja jer so i šećer izvlače iz njih njihov jedinstveni sok, a začini gube svoj okus.

Nemasne namirnice možete skladištiti duže od masnih namirnica.

Namirnice koje nisu pogodne za zamrzavanje:
vezani umaci
puding
jogurt
želatinasta jela bez jaja i vrhnja
sir (gubi aromu)
salate
rotkvice
krompir

Savjeti za odmrzavanje
Zamrznuto povrće može se dalje obrađivati, dok se male porcije mesa ili ribe mogu dalje obrađivati djelimično odmrznute.
Djelimično, ali ne potpuno odleđeno meso lakše se reže, npr. za gulaš.

Zamrznuta jela otapaju se u vodi i zagrijavaju u vrećici za zamrzavanje.