Kim-kumin


Najstariji korišteni začin u Evropi
Kim, kumin ili ćurukot, kako ga u narodu nazivaju, najstariji je korišteni začin u Evropi, a možda i u svijetu. Pronađen je čak i u neolitskim sojenicama. Upotrebljava se za slana i slatka jela, hljeb i likere. Miris sjemena vrlo je aromatičan, a okus ugodan i grije. Korijen ima ista ali nešto blaže izražena svojstva mirisa i okusa. Kim je evropska, do 1 m visoka divlja ili vrtna dvogodišnja biljka štitarica, koja u prvoj godini razvije perjaste prizemne listove slične korjenčićima, a u drugoj godini nikne u donjem dijelu bujno cvjetonosno stablo sa bijelim do ružičastim cvjetovima koji tvore štitce. Plod je sitan, duguljast, rebrast i srpasto zavijen. Kim procvjeta već u aprilu, prvi među štitaricama. Raste kao korov svuda po livadama, posebno planinskim. Cijela biljka je mirisna. Sije se u martu, aprilu ili junu. Kim traži humoznu ilovaču zaklonjenu od vjetra. Kim je rasprostranjen po cijeloj Evropi, uglavnom raste divlje, ali se u velikom opsegu kultivira. Uzgaja se u Holandiji, koja pored ostalih zemalja opskrbljuje i američko tržište, zatim u Njemačkoj, Švedskoj, Mađarskoj, Rumuniji, Italiji i Španiji. Uzgaja se na velikim površinama i u Rusiji, Češkoj i Maloj Aziji. Zanimljivost: Karlo Veliki je preporučio kim u svom Capitulare de villis kao poljoprivrednu kulturu, a Ludw der Fromme je odredio da kim raste na njegovim poljima.

Ljekovita svojstva
Kim ima lagana podražajna svojstva, zagrijava i jača želudac, pospješuje probavu i izlučivanje mokraće. Posebno se preporučuje ženama, jer pospješuje menstruaciju i smiruje grčeve materice, olakšava porođajne bolove i sam porođaj te pospješuje izlučivanje mlijeka za vrijeme dojenja. Potiče rad želuca i žučnog mjehura. Djeluje umirujuće na crijeva i odličan je karminativ (sredstvo protiv nadimanja i gasova), a djeluje blagotvorno na čitav digestivni trakt - ublažava grčeve i tjera vjetrove. Koristi se kod osjetljivog želuca, grčeva, napuhanosti s jakim vjetrovima, ujeda otrovnih životinja, kao oblog kod krvarenja iz nosa, kod crijevnih smetnji osobito kod djece i dojenčadi kada se žale na bol u trbuhu i na grčeve. Ulje kima snažno utiče na crijevne bakterije, jer prije svega sprečava razvoj bakterija koje uzrokuju nepravilno rastvaranje hranjivih tvari i nastanak raznih otrova u crijevima. U narodnoj medicini se njegov čaj koristio kod porođaja i za poboljšavanje dojenja. Carvi fructus - plod kima koristi se u različitim ljekovitim pripravcima, a iz njih se dobiva i ljekovito eterično ulje koje se koristi kao djelatna tvar u mnogim farmaceutskim preparatima. Stari Grci dodavali su ga svim lijekovima kako bi ubrzali njihovo djelovanje. Zanimljivost: Muhammed a.s. u jednom hadisu koji navodi Buhari kaže: „Ćurukot sadrži u sebi lijek za svaku bolest, osim za smrt.“

Zanimljivost: Uzgajivači golubova kažu da pripitomljeni golubovi nikad neće odlutati ako u gajbi imaju pečeno tijesto s kimom.

Savjet: Plodove kima treba čuvati u suhim i zatvorenim staklenim spremnicima, zaštićenim
od svjetlosti.

Djelovanje:
• karminativ - protiv nadimanja i probavnih tegoba
• stomahik - protiv bolova u želucu
• ekpektorans - pospješuje iskašljavanje
• tonik i afrodizijak - regulira ciklus mjesečnice
• laktogen - pospješuje izlučivanje mlijeka
• antiseptik - zaustavlja razmnožavanje
mikroorganizama
• diuretik - stimulira funkciju bubrega.
Indikacije:
• Probavni sustav - protiv želučanih i crijevnih
tegoba, nadimanja i grčeva
• Dišni sustav - gripa, prehlada, produktivni kašalj
• Urogenitalni sistem - regulira ciklus mjesečnice,
pospješuje laktaciju i normalnu funkciju mokraćnih
puteva
• Koža - eterično ulje u oblozima djeluje antiseptički.
Gusto zanimljivost: Kim se dobro kombinira s kamilicom,
korijanderom, anisom, komoračem, metvicom i koprom u
pripravcima za poboljšanje probavnih smetnji.

U kulinarstvu
Kim je začin jake arome, pa ga koristite u malim količinama. Kad se spominje u receptima, obično se misli na sjeme kima. U kuhinji je kim nezamjenjiv pri pripremi teško svarljivih namirnica, kao što su kupus i svinjetina, jer olakšava varenje i uklanja prenadutost. Kimom se, također, začinjavaju i neka jela od krompira, supe, umaci, svježi kupus, cvekla i skuta. Posipajte ga preko teškog mesa kao što je guščije ili pak u mađarske gulaše. U vodu u kojoj kuhate kupus dodajte malo kima da umanji neugodan miris. Dobar je i u pitama od jabuka, keksima ili siru. Sjemenke kima su omiljeni začin za raženi hljeb i slano pecivo. Samljeveni kim sadrže i neke vrste kobasica, a stavlja se u razne namaze i vrlo je cijenjen dodatak slanom pecivu. Kim je odličan začin za povrće i mahunarke jer naglašava prirodnu slatkoću ovih namirnica i neutralizira njihovu oporost i sklonost ka stvaranju gasova u crijevima. Zbog toga se naširoko koristio u antičkoj Grčkoj i starom Rimu, gdje je postojao običaj da se na stolu drži posudica sa indijskim kimom, kao što se danas drži biber. Ovaj običaj se i do danas održao u Maroku. Pored sjemenki kima, za začinjavanje supa možemo koristiti i mlado lišće kima, debeli mesnati korijen možemo kuhati i jesti kao povrće, sa šećerom i drugim začinima pripravlja se liker od kima, a također se može destilovati i rakija od kima.