Savjeti


Autor: Melisa

Objavljeno 5.5.2010.

Metvica

Rod metvica (lat. Mentha) je vrlo opsežan i dobro poznat. Porijeklom su iz Evrope, mada su se sada udomaćile u mnogim dijelovima svijeta. Metvica se uzgaja zbog svojih ljekovitih svojstava još od drevnih vremena, a pronađena je čak i u egipatskim grobnicama iz 1000 godina p.n.e. Japanci je uzgajaju radi dobivanja mentola preko 2000 godina. Prema Bibliji, farizeji su skupljali poreze u metvici, kopru i kimu. Karlo Veliki, koji je jako volio bilje, naređivao je ljudima da je uzgajaju. Rimljani su je nosili sa sobom dok su marširali Evropom, pa su je odnijeli i u Britaniju, odakle je preko prvih iseljenika stigla i u Ameriku.

Nimfe, grčki bogovi i ljubomora
Njeno se ime prvi put koristi u grčkoj mitologiji, a postoje dvije različite priče: prva priča kaže da je nimfu Mentu zavodio Had, bog Podzemlja, čija je kraljica Perzefona postala ljubomorna i pretvorila je u biljku, metvicu; prema drugoj priči, Menta je bila nimfa koju je volio Pluton, a koji ju je pretvorio u mirisnu biljku kako bi ugodio svojoj ljubomornoj, uvrijeđenoj supruzi.
Razna lica metvice
Vrsta metvice ima zaista mnogo, pa ćemo ih ovdje pobrojati samo nekoliko:
Mentha arvensis piperascens koja daje 90% ulje mentola, a zovu je japanska paprena metvica; Mentha aquatica ili vodena menta ima lijepe ljubičaste cvjetove, a često ju senalazi kako raste samoniklo oko jezera i potoka; Mentha x gracilis poznata je i kao škotska metvica, listovi su joj prošarani, zlatno-zeleni, nazubljenog ruba, a zbog ugodne arome dobro se uklapa u salate i jela sa paradajzom; Mentha x piperita ili paprena metvica ima šiljaste tamnozelene listove sa primjesom crvene boje i jak miris peperminta, a najviše je ljekovita biljka svoga roda; Mentha x piperita f. Citrata „Basil“ ima jedinstven, slatkast i pikantan miris mente koji se dobro slaže sa jelima od paradajza, pogotovo sa tjesteninom; Mentha spicata ili klasasta metvica poznata je još i kao obična ili vrtna metvica, najviše je uzgajana od svih metvica i dobra je za umak ili žele od metvice. Klasasta i paprena metvica posađene uz ruže tjerat će uši. Metvica također privlači i korisne kukce. Ljekovitost Paprena metvica je aromatična, umirujuća, antiseptična, antibakterijska, protuupalna biljka, dobra i za stimulaciju, te protiv grčeva i parazita. Može se koristiti na razne načine za različite probleme, uključujući želučane i crijevne poteškoće kada je potrebno djelovanje protiv grčeva, nadutosti i za poticanje apetita. Posebno je pogodna za glavobolje uzrokovane nervozom, te pospješuje koncentraciju. Za vanjsku upotrebu, ulje paprene metvice može se koristiti za masiranje bolnih mišića.
Upozorenje:
Ulje može izazvati alergijsku reakciju. Također, izbjegavajte dugotrajno udisanje uljnih para, a nipošto ih se ne smije koristiti za bebe.
U kulinarstvu
Metvica je dobra kao dodatak sirćetu i želeu. Paprena metvica odlična je za čajeve, a postoje i mnoge upotrebe za metvicu u kuhanju sa ribom, mesom, jogurtom, voćem i dr. Dobro se slaže sa paradajzom, a koristi se i u umacima za tjestenine. Francuska kuhinja naročito mnogo koristi metvicu, u pripremi slatkih ali i slanih jela (npr. janjetina u sosu od metvice). Gusto savjet: Naberite buket metvice (posebno je dobar kultivar „lemon“), zavežite ga i objesite pod česmu kada pripremate kupku. Namirisat ćete ne samo kupku i kupaonicu, već i cijelu kuću! Ovakva kupka vrlo je ugodna i opuštajuća.