Savjeti


Autor: Dada

Objavljeno 28.4.2010.

Mali kulinarski trikovi

Kuhinjske krpe će biti bolje oprane i lakše će se skinuti mrlje ako ih preko noći ostavite potopljene u vodu u koju ste dodali kašiku soda bikarbone. Sutradan krpe operite na uobičajen način.

Toaletni sapun će duže trajati i manje će da se rastapa prilikom upotrebe ako je dobro osušen.

Pločice u kupatilu ili u kuhinji lakše ćete i brže oprati ako u mlaku sapunicu stavite kašiku dvije amonijaka. Zatim ih isperite čistom vodom.

Špagete i ostalu kuhanu tjesteninu najlakše ćete podgrijati ako je stavite u đevđir i pustiti na nju mlaz vrele vode. Zatim je ocijedite i odmah iznesite na sto.

Kolač od kiselog tijesta ili pogača bit će mnogo bolja ako se zamijesi sa manjom količinom kvasca, a zatim stavi da lagano raste nekoliko sati, na umjereno toplom ili hladnijem mjestu.

Mutnu goveđu supu izbistrit ćete ako u vruću tečnost sipate jedno bjelance izlupano viljuškom. Poslije nekoliko minuta bjelance će pokupiti čestice bjelančevina koje supu čine mutnom, pa će posle cijeđenja ponovo biti bistra.

Korica na pečenom kiselom tijestu bit će ljepša i sjajnija ako je premažete umućenim žumancetom. Ako nemate žumance, ulupajte preostalo bjelance sa kašikom mlijeka, i malo šećera.

Kuhana jaja će se lakše ljuštiti ako u vodu u kojoj se bare dodate kašiku soli. Kada su jaja kuhana, prelijte ih vodom i to pomaže da se lakše ljušte.

Prilikom pečenja smrznutog lisnatog tijesta kalup ne treba podmazivati masnoćom, dovoljno je da se samo sapere hladnom vodom. Lisnato tijesto stavljajte uvijek u dobro zagrijanu pećnicu, na 250°C, tako će se bolje ispeći i ljepše listati.

Kiselo tijesto lakše ćete formirati u željene oblike ako dlanove malo namažete uljem.

Karfiol će i poslije kuhanja zadržati lijepu, bijelu boju ako u vodu u kojoj se kuha sipate šoljicu mlijeka.

Riža vam se raskuhala, ništa zato, za prilog uz jelo pripremite drugu, a ovu raskuhanu upotrijebite da od nje napravite prženice. Dodajte joj jedno jaje, malo bibera i soli, dvije kašike prezli i kašiku sitno isjeckanog peršuna, pa sve dobro izmješajte. Kašikom vadite pomalo mase, spuštajte na vrelo ulje i kratko propržite sa obje strane.

Napravili ste veću količinu keksa i želite da vam duže stoji? Stavite ga u limenu kutiju koja se dobro zatvara, a pored keksa ubacite i koru naranče ili limuna. Čuvajte na prohladnom mjestu.

Sok od pečenja je malo pregorio, pa ima gorak okus? Izvadite meso iz posude, sok prospite, umjesto njega ulijte malo supe od kocke, dodajte nekoliko kašika vina, vratite meso u ovu tečnost i nastavite pečenje koliko je potrebno da meso omekša.

Kolač se zalijepio i ne možete da ga istresete iz tepsije? Obavijte ga ovlaženom krpom, ostavite da postoji desetak minuta, a zatim pokušajte da ga istresete na tacnu. Ukoliko i dalje neće da izađe, ponovite postupak.

Zagorio vam je grah. Odmah ga preručite u drugi sud i prekrijte vlažnom krpom. Poslije deset minuta promijenite krpu, upit će najveći dio mirisa zagorjelog.

Ukoliko vam je za pripremu nekog kuhanog jela potrebna kisela pavlaka, a nemate je, zamijenite je mješavinom malo mlijeka sa pola kašičice brašna i kašikom limunovog soka.

Kada kuhate sos sa mljevenim mesom za špagete, dodajte mu kašiku - dvije prezli, pa će biti gušći.

Meso treba prati na brzinu, pod tekućom vodom. Nikada ga nemojte ostaviti da stoji u vodi, izgubit će dobar dio dragocjenih sastojaka.